Stowarzyszenie opieki nad zwierzętami w Polsce

NAJNOWSZY PIES DO ADOPCJI:
WIĘCEJ WABI SIĘ:
Moris
Dane kontaktowe

 

05-205 Klembów

ul.Słoneczna 2

tel: 29 777 90 22

507 292 311

504 649 287

sonz.zg.klembow@onet.eu

REGON:  141903974

NIP: 125 153 75 83

Credit Agricole

60 1940 1076 6237 7803 0000 0000

 

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. 

Dz.U. 2003 nr 77 poz. 687 (PDF ) 

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje następujace rasy psów:

 1. amerykański pit bull terrier;
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 3. buldog amerykański;
 4. dog argentyński;
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 6. tosa inu;
 7. rottweiler;
 8. akbash dog;
 9. anatolian karabash;
 10. moskiewski stróżujacy;
 11. owczarek kaukaski.

§ 2.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz. 1051).

§ 3.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:


 

 

Jak opiekować się szczeniakiem?

Wizyta u lekarza weterynarii będzie pierwszym krokiem na drodze do utrzymania zwierzęcia w dobrym zdrowiu i kondycji. Zaraz po pierwszym kontakcie możesz zapewnić psu komfort i pomóc mu poczuć się jak najlepiej - w domu.

Po wykonaniu wszystkich szczepień, powinieneś sam w domu sprawdzać stan zdrowia swojego pupila. Domowe badanie psa pomoże Ci wcześniej wykryć jego ewentualne problemy zdrowotne, a dzięki temu będziesz mógł zaprowadzić go do lekarza weterynarii w odpowiednim czasie.

Podczas domowego badania powinieneś zwrócić szczególną uwagę na nienaturalne objawy: zaczerwienienie, ból, wydzieliny, zmieniony zapach Twojego zwierzęcia. Regularnie sprawdzaj pysk i zęby szczeniaka. Uważnie obejrzyj oczy, wnętrze małżowiny usznej, rozgarnij sierść i obejrzyj skórę szczeniaka w kilku miejscach. Poprzez poświęcenie odrobiny uwagi ogólnemu stanowi zwierzęcia unikniesz dużych problemów w przyszłości.

Podobnie jak dzieci, szczeniaki także uwielbiają zabawę. I czy ktoś oparłby się zabawie z małym, śmiesznym zwierzakiem? Pamiętaj jednak, że szczeniaki, oprócz zabawy, potrzebują również regularnych ćwiczeń. Zabawa trenuje bystrość umysłu, ćwiczenia zaś pomagają szczeniakowi utrzymać kondycję, zapobiegają otyłości, a także, do pewnego stopnia, niszczeniu mebli w domu.

Szczeniak potrzebuje minimum 20 minut dziennie na zabawę i dodatkowe 20-30 minut na ćwiczenia. Bawiąc się ze szczeniakiem, umacniasz więź pomiędzy wami i pomagasz nawiązać kontakt z ludźmi. Wypróbuj zabawę z łapaniem, przynoszeniem albo rzucaniem piłki; wypróbuj rożne psie zabawki, a wkrótce odkryjesz, co Twój szczeniak lubi robić. Przez te 20-30 minut codziennych ćwiczeń spróbuj spacerować albo biegać ze swoim szczeniakiem. Zwierzę polubi odwiedzanie nowych miejsc i pozwoli mu to na oswojenie się z nowymi widokami i dźwiękami. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to dobra obroża i lekka, nylonowa lub skórzana smycz.

Kombinacja zabawy i ćwiczeń również może pomóc Ci w kontroli żucia i gryzienia związanego z wyżynaniem się stałych zębów (3 - 6 miesiąc). Daj szczeniakowi do wyboru dużo zabawek do gryzienia i pochwal go za ich gryzienie. Baw się z nim tymi zabawkami i zmieniaj je co tydzień - to utrzyma zainteresowanie psa. Jeżeli złapiesz szczeniaka na gryzieniu tego, czego nie powinien niszczyć, klaśnij w dłonie i powiedz "NIE". Natychmiast zainteresuj psa jedną z zabawek i pochwal go, kiedy zacznie ją gryźć.

Podstawy zabawy i ćwiczeń
* 20 minut zabawy dziennie
* 20-30 minut dziennie ćwiczeń
* Różne zabawki do ćwiczenia

Trening
Pierwszym etapem treningu jest sprawienie, aby szczenię zrozumiało, czego od niego wymagasz. Pamiętaj, że pochwała i nagroda mają o wiele większą siłę i są bezpieczniejszymi narzędziami niż kara. Wreszcie, powtarzanie każdego ćwiczenia spowoduje, że Twój pies dobrze je sobie utrwali, a to pomoże Ci nauczyć go bardziej złożonych zachowań.

Wyuczenie Twojego psa podstawowych reguł posłuszeństwa jest bardzo ważne. Dzięki temu pies będzie się ogólnie dobrze zachowywał, będzie bezpieczny i spokojny. Jednakże nauka posłuszeństwa - niezależnie od tego, czy trenujesz szczeniaka sam, czy w szkółce (niektóre szkółki nie przyjmują szczeniaków młodszych niż sześciomiesięczne) - nie musi być ciężką pracą. Pamiętaj o trzech zasadach treningu: Porozumieniu, Pochwale i Powtórce.

Spacer w obroży i na smyczy
Jak najszybciej przyzwyczaj szczeniaka do obroży i smyczy. Podczas spaceru spróbuj trzymać smycz luźno, tak, żeby pies nie przyzwyczaił się do ciągnięcia. Jeżeli zostaje z tyłu lub wybiega do przodu, kilka krótkich, delikatnych szarpnięć smyczą wystarczy, aby przywołać go do porządku.

Zachowanie kontaktu wzrokowego
Szczeniaki, które umieją się koncentrować, szybciej się uczą. Aby nawiązać kontakt wzrokowy ze szczeniakiem, zawołaj go po imieniu trzymając jakiś przysmak blisko twarzy, ale nie pozwól mu do niego skoczyć. Kiedy szczeniak patrzy na Ciebie, pochwal go. Opanowanie umiejętności patrzenia na Ciebie oznacza, że szczeniak gotów jest słuchać.

Komenda "Zostań"
"Zostań" jest właściwie przedłużoną wersją "siad". Zacznij od komendy "siad". Kiedy Twój pies posłucha, pochwal go, ale nie nagradzaj przysmakiem. Zamiast tego powiedz "zostań" i robiąc krok do tyłu daj mu sygnał otwartą dłonią. Wtedy natychmiast daj mu przysmak. Powtórz cały proces, za każdym razem bardziej oddalając się od psa. Pamiętaj jednak, aby jednorazowo nie zwiększać dystansu o więcej niż jeden krok.

Komenda "Leżeć"
Po komendzie "zostań" Twój pies jest gotowy do opanowania komendy "leżeć". Zacznij kiedy pies jest w pozycji siedzącej. Podczas gdy wydajesz komendę "leżeć", weź przysmak do ręki, przysuń do nosa psa, a następnie przesuwaj dłoń aż do ziemi. Twój pies podąży za przysmakiem i położy się. Potem możesz nauczyć szczeniaka komendy "zostań" w pozycji leżącej, tak, jak uczyłeś go w pozycji siedzącej.

Komenda "Chodź"
Po 10 udanych próbach ćwiczeń "siad", "leżeć" i "zostań", możesz nauczyć szczeniaka komendy "chodź". Wydaj komendę "siad" (lub "leżeć") i "zostań". Zrób pięć kroków w tył, zagwiżdż, zawołaj psa po imieniu i wydaj komendę "chodź" wesołym głosem. Aby go zachęcić, rozłóż ramiona. Kiedy Cię posłucha, pochwal go i koniecznie wynagródź. Następnie wydaj komendę "siad". Powtórz ćwiczenie (cofając się tylko o 5 kroków) dziesięć razy, a następnie, kiedy Twój szczeniak opanuje ćwiczenie, zwiększ odległość do 10 kroków. Nigdy na niego nie krzycz i nie rób tego, czego on nie lubi, kiedy już do Ciebie przyjdzie. Odpowiedź na komendę "chodź" powinna się zawsze kojarzyć z czymś przyjemnym.

Karcenie szczeniaka
Karcenie szczeniaka musi być dostosowane do jego psychiki. Jedne psy wymagają bardzo energicznego działania (np. głośnego krzyknięcia czy tupnięcia), a inne psy reagują na zwykłe powiedzenie fe!. Doradzanie sposobu karcenia zależy od doświadczenia opiekuna psa. Nie ma tutaj reguł.

To czy kara jest zauważona przez psa też zależy od cech indywidualnych. Ważne jest żeby nie powodować, ze pies zaczyna się nas bać. Zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy karami i nagrodami jest odpowiednim sposobem, żeby uzyskać dobre relacje z psem. Podstawowymi warunkami jest konsekwencja i odpowiednio szybkie reagowanie na niepożądane zachowania. Kiedy uczymy psa siusiać na podwórku i karzemy go za sikanie w domu zwrócenie uwagi musi następować w trakcie siusiania. Chwilę później pies nie będzie rozumiał, dlaczego jesteśmy niezadowoleni. O efektywności kary będzie świadczyło, że pies przestaje natychmiast robić to, czego mu nie wolno. Jeżeli na nasze działania pies zaczyna wykazywać chęć do zabawy to znaczy ze nie traktuje tego jako karę tylko zaproszenie do gonitwy. Właściwie dobrana kara powoduje, ze pies natychmiast porzuca to, co robił do tej pory. Wystarczy przyjrzeć się zachowaniom psów w stadzie. Osobnik dominujący jest czasami bardzo gwałtowny, kiedy chce uzyskać posłuch u innych członków stada. Karcenie wśród psów polega na bardzo szybkim, głośnym ataku, złapaniu za kark, wywróceniu itp. Trwa to sekundy, dla osoby nieprzywykłej do psów czasem wygląda to bardzo groźnie i strasznie, ale nie powoduje żadnych obrażeń i jest niezwykle efektywne. Ten sposób komunikacji jest dla psów naturalny i najlepsze efekty uzyskamy naśladując właśnie te cechy - krótko, głośno i natychmiast.

Komenda "Siad"
Weź przysmak i trzymaj go w zaciśniętej dłoni tuż przed nosem szczeniaka. Przesuń dłoń nad głową szczeniaka ku tyłowi i powiedz zdecydowanie "Siad". Kiedy jego wzrok podąży za Twoją pięścią, odchyli głowę do tyłu i automatycznie usiądzie. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż szczeniak nauczy się siadać na Twoją komendę.

Pielęgnacja
Każdy szczeniak jest ciekawy otaczającego świata i skory do zabawy. Podglądanie go w chwilach, gdy poznaje otoczenie, jest naprawdę wielką przyjemnością, ale trzeba uważać, aby nie narażać zwierzę na niepotrzebne ryzyko. Dlatego ważne jest, aby dom był miejscem bezpiecznym, oraz żeby przez systematyczną pielęgnację oswoić psa z wykonywaniem przy nim różnych zabiegów.
Dzięki regularnej pielęgnacji szczeniak wspaniale wygląda, a lekarz weterynarii ma mniej pracy. Codzienne szczotkowanie usuwa martwe włosy, brud i pasożyty, które gromadzą się w sierści szczeniaka. Obcinanie pazurów co 2-3 tygodnie zapewnia komfort psu, a także chroni Twoje rzeczy przed zniszczeniem. Poproś lekarza weterynarii, żeby pokazał Ci, jak skracać pazury. Lekarze weterynarii polecają także regularną domową opiekę dentystyczną zapobiegającą chorobom przyzębia. Staraj się, aby czynności pielęgnacyjne nie kojarzyły się szczeniakowi z czymś nieprzyjemnym. Używaj zabawek, nagradzaj psa, okazuj mu dużo uczucia.

Bezpieczeństwo
Czy przygotowałeś swój dom na przybycie szczeniaka? Sprawdź, czy usunąłeś, schowałeś lub przykryłeś wszystko, co może być niebezpieczne dla małego pieska.
Sprawdź, czy odpowiednio zabezpieczyłeś: buty, przewody elektryczne, proszki do prania, wybielacze, płyny do czyszczenia i odmrażania. Niektóre rośliny doniczkowe: lilie, filodendrony, poinsecje, difenbachie są niebezpieczne, a wręcz mogą być trujące dla Twojego szczeniaka. Upewnij się, czy szczeniak ma bezpieczne miejsce do zabawy na zewnątrz - gdzie nigdy nie można go zostawić bez opieki, chyba, że masz ogrodzone i bezpieczne podwórko, gdzie Twój piesek mógłby się bawić, kiedy Ty wychodzisz

Nauka czystości
Wyznacz swojemu szczeniakowi jedno miejsce do załatwiania się. Zanieś go w to miejsce, kiedy nadchodzi pora wypróżnienia: rano, po każdym posiłku i wieczorem. Początkowo najprawdopodobniej będziesz zanosił szczeniaka w to miejsce co dwie godziny. Używaj zwrotu "pospiesz się" lub "załatw swoje sprawy" za każdym razem, kiedy się załatwia. Wkrótce twój szczeniak będzie łączył wydawane polecenia z czynnością.

Cierpliwość
Przede wszystkim pamiętaj, że szczeniak stara się zachować najlepiej, jak potrafi. Dlatego, kiedy jednak zdarzy mu się "wypadek", zachowaj spokój. Jeśli przyłapiesz swojego szczeniaka na "gorącym uczynku", klaśnij w dłonie i zdecydowanie krzyknij "Nie". Natychmiast przenieś go w miejsce, gdzie powinien się załatwiać. Jeżeli załatwi się we właściwym miejscu, pochwal go za to. Aby wyczyścić plamy, używaj środków przeznaczonych specjalnie do tego celu. Unikaj takich produktów, które zawierają amoniak, gdyż jego zapach może zachęcić szczeniaka do załatwiania się w tym miejscu.

Pochwały
Twój szczeniak będzie się naprawdę starał, abyś był z niego zadowolony. Chwal go za każdym razem natychmiast, kiedy załatwi się we właściwym miejscu - za każdym razem, kiedy go wyprowadzasz. Pochwała motywuje znacznie lepiej niż strach, więc nawet jeśli zdarzy się wypadek, nie podnoś głosu, nie dawaj psu klapsa ani nie wtykaj jego nosa w nieczystości. W ten sposób na pewno udałoby Ci się go przestraszyć, tyle że czułby lęk przed Tobą, a nie przed załatwianiem się w niewłaściwym miejscu. Stosuj tylko pochwały!

Ograniczenie przestrzeni
Ponieważ szczeniaki mają naturalny instynkt zachowania czystości w miejscu, gdzie mieszkają, powinieneś wydzielić swojemu szczeniakowi jego własny kącik. Przygotuj klatkę lub wydziel miejsce w kuchni lub łazience. Szczeniak powinien przebywać w tym miejscu w nocy, a także wtedy, kiedy nie możesz go nadzorować. Młody pies będzie robił wszystko, aby utrzymać to miejsce w czystości. Szczeniaki nie powinny być jednorazowo zamykane na dłużej niż 4 godziny, a w ciągu dnia nie na dłużej niż 8 godzin łącznie. Jeżeli pracujesz i nie możesz wyprowadzać psa, postaw otwartą klatkę w łazience wyścielonej gazetami.